Scrapbooking and paper crafts by ...

Memories Trend  
August 02, 2014, 04:24:54 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:

Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗΣ  (Read 4225 times)
mbichaki
Newbie
*

« on: June 16, 2010, 08:53:00 AM »

Καλημέρα σε όλες !

Ανακάλυψα το paper scrapbooking χαμένη στο διαδίκτυο και, πραγματικά, έχω κατενθουσιαστεί με τις αμέτρητες δημιουργίες... κομψοτεχνήματα είναι όλα !

Εχω λοιπόν την βάπτιση της μπέμπας μας τον Οκτώβριο και σκέφτομαι πολύ πολύ σοβαρά (τί άλλο?) να φτιάξω μόνη μου τις προσκλήσεις -60 τμχ περίπου-. Κατόπιν έρευνας αγοράς στα τυπογραφεία με τις τυποποιημένες προσκλήσεις φαντάζεστε πως δεν μου γέμιζε το μάτι τίποτε... εάν έχεις δει όλα αυτά τα ωραία που φτιάχνετε εσείς τί να σου πει μια απλή πρόσκληση HuhHuh
Επειδή όμως είμαι ΑΡΧΑΡΙΑ εντελώς, φοβάμαι να προσπαθήσω για κάτι too much που θα μου στοιχίσει και ο κούκος αηδόνι, οπότε αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι αντί για την κλασική κάρτα 16Χ16  να κάνω κάτι σε μορφή tag (είδα μερικές φόρμες στο pagemaps).... που από την μια μεριά θα είναι στολισμένο και από την πίσω όψη θα γράψω κάποιο κείμενο -όχι πολλά λογιά- και να κρεμάσω πάνω τζουρτζουλέκια και μπλιμπλίκια, ξέρετε τώρα χαριτωμένα πραγματάκια....
Εχω φωτογραφία της μικρής που θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω αλλά δεν έχω ιδέα σε τι αγορές πρέπει να προχωρήσω για να κάνω την πρώτη μου απόπειρα στο σπορ και φοβάμαι μην κάνω πατάτα εν τέλει...
Δεν ξέρω ούτε πως βάζουμε φωτογραφίες, ούτε πως γράφουμε κείμενα... Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας σε ότιδήποτε.... Δεν μπορώ να βρω κάπου και οδηγίες βήμα-βήμα στα Ελληνικά και το youtube που έχει κάποια βιντεάκια μας το έχουν κλειδωμένο από την δουλειά που σας γράφω τώρα....

Οποιοδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη !!!!!
koumpara
Full Member

« Reply #1 on: June 16, 2010, 10:51:01 AM »

Καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό η βάπτιση!!!  Smiley Smiley
Ωραία ιδέα το tag, ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.
Νομίζω πως καλό θα ήταν η διάσταση του tag να είναι τέτοια ώστε να χωράει σε κάποιο φάκελο.
Μια απλή διαδικασία είναι να πάρεις λευκό χαρτί (σχετικά χοντρό, πχ 220γρ) και να εκτυπώσεις πάνω το κείμενο. Μετά να το κόψεις στο σχήμα του tag είτε με χάρακα και κοπίδι είτε με κάποιον κόπτη που κατά τη γνώμη μου θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο αφού έχεις να κάνεις και 60 προσκλητήρια, θα κερδίσεις πολύ χρόνο.

Μετά σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο εμπριμέ χαρτί ανάλογα με τα χρώματα και το θέμα της βάπτισης. Ενδεχομένως να χρειαστείς και μονόχρωμα χαρτιά σε αποχρώσεις που να ταιριάζουν πάλι.

Εάν θες να περάσεις κορδελίτσα στο tag σου θα σου πρότεινα κι ένα punch για διευκόλυνση ή το cropadile ή το instant setter.

Όσον αφορά τη φωτογραφία … καλό θα ήταν να το δεις στην πορεία. Μπορείς να τη βάλεις σαν header στο κείμενο, να την κόψεις σε συγκεκριμένη μορφή (πχ λουλούδι) με κάποιο punch και να την προσθέσεις σαν διακοσμητικό, κ.ο.κ.

Έχεις δει κάτι συγκεκριμένο που σου άρεσε? Σκέφτηκες καθόλου τα χρώματα και το θέμα της βάπτισης? Αυτά θα σε οδηγήσουν σε ποιο συγκεκριμένες επιλογές.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο  Grin
mbichaki
Newbie
*

« Reply #2 on: June 16, 2010, 12:53:11 PM »

Koumpara,

Τί καλή που είσαι... ΟΚ έπιασα το νόημα από αυτά που μου λες... Είχα σκεφτεί -αρχικά- να πάρω ως βάση κάποιο χαρτί με μοτίβο και να χρησιμοποιήσω λευκό χαρτί στην πίσω όψη του tag όπου και θα τυπωθεί το κείμενο... Από αυτά που κοίταξα στο site μου αρέσουν διάφορα χαρτιά, οπότε αυτό δεν είναι το πρόβλημα -πιστεύω-. Τί ποσότητα να παραγγείλω? Συμφέρουν τα πακέτα?
Υπάρχει κόπτης για tags? Δεν τον έχει εντοπίσει το ανεκπαίδευτο μάτι μου ακόμη...Κι αυτό με το punch που γράφεις για την τρύπα το κατάλαβα...
Σε χρώματα θα παίξω με το λευκό/ροζ μάλλον. Είδα πολύ ωραία αυτοκόλλητα μπεμπέ -ρουχαλάκια, καροτσάκια/πουλάκια, πεταλούδες- θα πάρω πολλά από αυτά και βάζω και κάτι διαφορετικό στο καθένα...Κορδελίτσες κ.α. τέτοια είναι εύκολα...
Με την φωτογραφία λες πως δεν θα τα καταφέρω ε? Εχω μια φωτο της μικρής εξαιρετική που μπορώ να την εκτυπώσω και θα ήθελα να την βάλω στην μπροστινή όψη αλλά με κάποια τεχνική -που δεν ξέρω ποια- να την έκανα να φαίνεται στις άκρες της σαν παλαιωμένη.... θα μου πεις για αρχάρια "Τώρα τί ζητάς?"... επειδή όμως έχω χρόνο φαντάζομαι θα τα προλάβω να τα φτιάξω..
Θέμα βάπτισης δεν έχω... Μόνο το λευκό με πολύ απαλά ροζ ξέρω ότι θα υπάρχει σαν χρώμα στα λουλούδια και στις μπομπονιέρες...
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις...Και όχι, δεν με μπέρδεψες !
koumpara
Full Member

« Reply #3 on: June 16, 2010, 01:50:57 PM »

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και δεν είναι καθόλου κόπος  Smiley

Για τόσο μεγάλο tag που φαντάζομαι πως θα χρειαστείς δεν υπάρχει κόπτης... άλλωστε είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσεις μόνη σου το σχήμα του με χάρακα, μολύβι και κοπίδι ή με κόπτη.

Θα πάρεις το λευκό χαρτί όπου θα έχεις εκτυπώσει το κείμενο, θα το κόψεις στο σχήμα που θες, μετά θα κολλήσεις το εμπριμέ χαρτί (που το έχεις κόψει σε μορφή tag και στην ίδια διάσταση με το λευκό tag κι η βάση σου είναι έτοιμη. Μετά τρυπάς, στολίζεις κλπ.

Τα πακέτα χαρτιών που υπάρχουν είναι συνήθως μια ποικιλία από διαφορετικά σχέδια που όμως συνδυάζονται μεταξύ τους. Εαν σου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο, μπορείς να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και να το ζητήσεις, θα σου απαντήσουν εαν αυτό είναι δυνατόν και σε πόσο χρόνο.

Πρέπει όμως να καταλλήξεις στη διάσταση της πρόσκλησης για να ξέρεις τι ποσότητα θα χρειαστείς.

Γνώμη μου είναι να πάρεις 2-3 χαρτιά που σου αρέσουν, κορδελίτσες κλπ, να τυπώσεις το κείμενο και να παίξεις λίγο .. μόνο έτσι θα μπορέσεις να καταλήξεις κάπου. Τύπωσε και τη φωτό της μικρής και δες εαν μπορείς τελικά να τη χρησιμοποιήσεις και πως.

Για να κάνεις παλαιωμένο ύφος στην φωτογραφία, ένας τρόπος που μου έρχεται τώρα είναι να πάρεις χαρτί, να το περάσεις με τη μία λεπίδα του ψαλιδιού (φθείρεται έτσι το χαρτί), να μελανώσεις τις ακμές του (υπάρχουν κι ειδικά μελάνια για αυτό) κι έπειτα να κολλήσεις εκεί πάνω τη φωτό - θα είναι ουσιαστικά μια κορνίζα της φωτογραφίας αλλά θα σου δώσει το ύφος που θες.

ευδοκία
Hero Member

« Reply #4 on: June 17, 2010, 03:03:22 PM »

καλωσήρθες στο νέο κόσμο του σκραμπούκινγκ!! είναι τέλεια θα δεις!
με το καλό να γίνει η βάφτιση!
θα συμφωνήσω με την κουμπάρα και τα όσα σου προτεινε!
για μένα το καλύτερο θα ήταν να πειραματιστείς σε διαστάσεις,χρώματα ,διάταξη,κείμενο,φωτογραφίες και ό,τι άλλο σκέφτεσαι φτιάχνοντας μερικά δείγματα πριν παραγγείλεις ποσότητες...κάτσε και πειραματίσου,δες τί σου ταιρίαζει καλύτερα και αποφασίζεις!

Pages: [1]
  Print  

Jump to: